Portal edukacyjny dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i zielarzy zainteresowanych fitoterapią praktyczną i ziołolecznictwem.
Kilka słów o książce od samej autorki dr Anny Regner specjalnie dla czytelników Fitoterapii Praktycznej:
"Wiele metod wspomagających leczenie, takich jak ziołolecznictwo czy aromaterapia są jeszcze zbyt mało doceniane, a mają ogromny potencjał, który może pomóc w poprawie lub powrocie do zdrowia. W terapii logopedycznej aromaterapia okazała się skuteczną formą stymulacji pierwszego nerwu węchowego u osób z chorobami neurologicznymi, genetycznymi czy neurodegeneracją mózgu. W terapii ustno twarzowej stymulacja nerwu węchowego należy do ważnych zadań w pracy z pacjentami z zanikiem węchu, trudnościami oddychania, problemami jedzenia i zaburzeniami emocjonalnymi. Badania naukowe Lindy Buck i Richarda Axela (1991) wskazują, że lotne cząsteczki chemiczne za pomocą receptorów węchowych przekazywane są bardzo szybko do mózgu, oddziałując tym samym na połączenia nerwowe angażujące mięśnie, czucie bólu i regulujące oddychanie".
Dr Anna Regner
"Zastosowanie aromaterapii w holistycznym podejściu do pacjenta – porady praktyczne" to bardzo ważna pozycja na rynku podręczników do aromaterapii autorstwa dr n. hum. Anny Regner.
Aromaterapia jako technika relaksacyjna polega na aromatyzacji powietrza lub masażu za pomocą olejków eterycznych. W języku łacińskim słowo "aroma" oznacza przyprawę, a w języku greckim aromatyczne ziele, terapia wywodzi się z greckiego słowa "therapeuein" co oznacza opiekować się, w szerszym znaczeniu leczyć.
W literaturze popularnonaukowej dla fitoterapeutów brakuje praktycznych zwartych publikacji dotyczących wspomagającej roli aromaterapii związanej ze zmysłem węchu i smaku. Stąd pomysł, aby zainteresować tym tematem terapeutów zajmujących się leczeniem holistycznym: lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki, logopedów, psychologów, pedagogów i inne grupy zawodowe. Holistyczne, czyli całościowe, podejście do pacjenta opiera się na założeniu, że należy leczyć cały organizm łącząc fizyczność z psychogennością, a nie koncentrować się tylko na jednej chorej części ciała.